# 42
Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products.
Blender Food Processor
  Direct material $ 24 $ 41
  Direct labor 18 31
  Manufacturing overhead @ $50 per machine hour 50 100
  Cost if purchased from an outside supplier 66 114
  Annual demand (units) 26,000 30,000
     Past experience has shown that the fixed manufacturing overhead component included in the cost per machine hour averages $36. Management has a policy of filling all sales orders, even if it means purchasing units from outside suppliers.
Required:
1.
If 51,000 machine hours are available, and management desires to follow an optimal strategy, how many units of each product should the firm manufacture? How many units of each product should be purchased?
Blender Food Procesor
Manufacture
Purchase
        2.
With all other things constant, if management is able to reduce the direct material for a food processor to $24 per unit, how many units of each product should be manufactured? Purchased?
        Blender Food Processor
Manufacture
Purchase

Comments

Popular posts from this blog

Why Rockets Explode: Understanding the Risks and How SpaceX is Addressing Them

Escitalopram StatPearls