13). Befuddled But Brilliant Old Professor Mullen's Gourmet Food Company sells its product for $60 per unit. During 2017, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory or BI= 0). Costs per unit are: direct materials (DM) $15, direct labor (DL) $9, and variable overhead (VOH) $3. Fixed costs are: $720,000 (FOB) manufacturing overhead, and $90,000 (S&A) selling and administrative expenses. Cost of goods (CGS) sold under absorption costing (ABS) is
A) $1,350,000.
B) $1,620,000.
C) $1,950,000.
D) $1,560,000.

Comments

Popular posts from this blog

Why Rockets Explode: Understanding the Risks and How SpaceX is Addressing Them

Escitalopram StatPearls